یکی از مشکلاتی که معمولا سال‌اولی‌ها باهاش مواجه می‌شند اینه که دیگه مثل دبیرستان خبری از یک کتاب و سیستم آموزشی یک‌پارچه نیست و هر استادی بنابر تجربیات شخصی و علاقمندی‌هاش از روی یک (یا چند کتاب) استفاده میکنه که ممکنه با یک استاد دیگه کاملا متفاوت باشه. برای همین ممکنه که دانشجوی تازه‌وارد یکمی سردرگم بشه! توی این پست می‌خوام یک سری از کتاب‌ها و دوره‌هایی که به کار یک دانشجوی سال اول میاد رو معرفی کنم. ولی قبل از شروع اجازه بدید یک نکته‌ی خیلی مهم رو بگم؛ استفاده از کتب فارسی ممنوع! دیگه کتاب‌های درسی‌تون رو فارسی نخونید و از نسخه‌های انگلیسی استفاده کنید! می‌دونم که خیلی‌ها زبان خوبی ندارند ولی خونسرد باشید لطفا! من خیر و صلاحتون رو می‌خوام  مطالعه به زبان انگلیسی (زبان علم) مزیت‌های زیادی داره؛ از جمله اینکه شما دسترسی فوق‌العاده بیشتری به منابع دارید، کتاب‌های مختلف، دوره‌های متنوع، مقاله‌ها و مجله‌های معتبر و … . در حقیقت شما وقتی دارید علم رو دنبال می‌کنید باید با زبان علم دنبال کنید (امروز زبان علم زبان انگلیسیه). به هر حال روزی فرامیرسه که شما باید مقاله‌ای بنویسید یا توی کنفرانسی شرکت کنید یا … اون روز دیگه نمی‌تونید بگید که من فارسی می‌نویسم! خلاصه این‌که اگر از ترم اول دانشگاه شروع کنید به انگلیسی خوندن کم‌کم به سطح مطلوبی می‌رسید. فراموش نکنید که کتاب‌های علمی با ساده‌ترین زبان نوشته می‌شند برای همین به‌ راحتی قابل فهم هستند، کافیه یکمی باهاشون درگیر بشید تا دستتون بیاد که چی میگند و منظور از فلان اصطلاح چیه!

خیلی از بچه‌ها به‌ اشتباه فکر می‌کنند که ترم‌های اول برای انگلیسی خوندن زوده و بعد از گذشت چند ترم باید این‌ کار رو شروع کرد، درصورتی که این یک طرز فکر کاملا نادرسته، به چند دلیل؛ اول اینکه شما کلیت مباحثی که توی سال اول مطرح میشه رو باهاش آشنا هستید،‌ همگی با مفهوم نیرو، سرعت و قوانین نیوتون آشنایید، بنابراین خود مفهوم رو می‌دونید و با خوندن کتاب‌ها به انگلیسی از همون اول، سریع با اصلاحات انگلیسی آشنا می‌شید و خیلی راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنید. مثلا وقتی نوشته‌های زیر رو ببینید به وضوح معنی جمله رو می‌فهمید:

Newton first law = قانون اول نیوتون               second derivative of a function= مشتق دوم یک تابع

اما اگر این‌کار رو به ترم‌های بالاتر بسپارید اولا اینکه چون عادت کردید به فارسی خوندن دیگه رغبت نمی‌کنید که سراغ منابع با زبان انگلیسی برید، در ثانی دیگه اصلا نمی‌تونید بفهمید که کتاب داره چی میگه، چون نه تنها زبان بلکه خود مفهوم هم برای شما تازگی داره. دلیل دوم هم اینه که معمولا سال اول فرصت بیشتری هست، شما همزمان میتونید زبان خودتون رو تقویت کنید یا اگه جایی رو خوندید و نفهمیدید به یک کتاب فارسی نگاه کنید و مفهوم رو یادبگیرید و دوباره به مطالعه به انگلیسی برگردید! پس از اولین لحظات سعی کنید انگلیسی بخونید و یادتون باشه که دانشجویی که انگلیسی می‌خونه یک سر و گردن از دانشجویی که فارسی می‌خونه بالاتره!

زیست

این درس واقعا میشه گفت مهم ترین و سرنوشت ساز ترین درس کنکورتون هستش … شاید براتون سوال پیش بیاد که پس زیست چی! باید بگم زیست درسته ضریب بیشتری داره ولی شیمی تراز بیشتری میده برای همین سرنوشتتون بهش گره خورده!

۱- سال دوم دبیرستان : تو این پایه بهتر از کتاب مبتکران استفاده کنید … تست ها و درسنامه خیلی خوبه داره و برای همین می تونه خیلی کمک خوبی براتون باشه!

۲- سال سوم و پیش دانشگاهی : تو این دوتا پایه کتاب خیلی سبز بهتر عمل کرده و به نسبت تست هاش به کنکور نزدیک تر هستن ولی خب می تونید همچنان از مبتکران براش استفاده کنید!درسنامه هردوشون خوبن ولی خیلی سبز تو این دوتا پای تنوع تست های بیشتر و درسنامه قوی تری داره!

۳- شیمی جامع گاج (نقره ای) : راستش این کتاب رو خیلی قبول ندارم چون تست هاش کپی شده از خیلی سبز هستش با اندکی دخل و تصرف ولی خب به طور کلی خوب هستش صرفا برای کسایی که به اسم گاج علاقه دارن.

۴- شیمی جامع گاج ( سری IQ ) : این کتاب به نظرم خیلی خیلی خوبه ولی خب برای قشر خاصی از دانش آموزا … تست های خیلی خوبی داره ولی درسنامش کمه برای کسی که میخواد از صفر شروع کنه … برای همین این کتاب رو اون کتب شماره ۱ و ۲ کنید تا بهترین نتیجه رو کسب کنید!

می دانیم که اولین و کاملترین منبع برای کنکور سراسری کتاب درسی است.

به گفته رتبه های برتر، در ابتدا برای درس خواندن به کتاب های درسی خود رجوع کنید.

پس از آن از کتاب های کمک درسی که درسنامه ی بسیار نزدیکی به کتاب درسی دارند استفاده کنید.

هیچ درسنامه ای کامل تر از کتاب درسی نیست و شما باید جهت تست و خلاصه های درس به سراغ کتاب های کمک درسی روید.

در این قسمت به معرفی منابع کمک درسی برای دروس عمومی می پردازیم 

حالا از بین حجم عظیمی از انتشارات مختلف چه کتابی را برای چه درسی انتخاب کنیم؟

در بخش تست زنی زیست شناسی :

۱- زیست شناسی جامع گاج(معروف به شیر) : خب این کتاب درسنامه که نداره بخوایم راجع بهش صحبت کنیم اما تست های ابتدایی خوبی داره که دانش آموزا میتونن باهاش خودشونو بسنجن که چه مقدار به مباحث کتاب درسی مسلط هستن ولی بیشتر از اون هیچ ارزشی نداره این کتاب.

۲- زیست شناسی خیلی سبز : تو چاپ جدید این کتاب کاملا مطابق با کنکور شده و از لحاظ درسنامه هم مثل همیشه عالیه … برای همین توصیه اکید من روی همین کتاب هستش … تو چاپ جدید نقد خاصی بهش وارد نیست و سعی بر این بوده که عیب هاش پوشش داده بشه!

۳- زیست شناسی نشر الگو : این کتاب راستش تست های قوی و خوبی داره ولی خب از دید من غلط هایی هم در کتاب وجود داره ولی نه به اون زیادی که بیرون راجع بهش گفته میشه … درسنامه ش هم نکته تستی و خوبه و در مجموع بعد خیلی سبز من معمولا این کتاب رو به دانش آموزا معرفی می کنم!

۴- زیست شناسی آی کیو گاج : راستش این کتاب دیگه واقعا قضیه شور شدن آش رو به تصویر کشیده …. تست هایی به شدت سخت که دانش آموز بعد زدنش تصور می کنه دیگه خدا شده و اگه کنکور رو ۱۰۰ نزده ۹۸ رو شاخشه ولی بیچاره بعد کنکور میفهمه چه کلاهی رفته سرش ! برای همین توصیه می کنم سراغ این کتاب نرید!

خب تا اینجا کتاب های مطرح تست تموم شد

اما قبل تست زدن باید خوب خوندش زیست رو … برای خوندن هم ما کتاب های زیادی داریم :

۱- مجموعه کتاب های گویا تخته سیاه : این سری کتاب رو که دکتر آرامفر نویسنده ش هستن واقعا فوق العاده اند … یه مجموعه بی نقص و عالی برای آموزش … خودم که به شخصه از کتاب های این سری برای کنکور خیلی خوب استفاده کردم … از ژنتیک و گیاهیش گرفته تا پیش یکش! و به شما هم توصیه اکید می کنم که تهیش کنید!

۲- مجموعه کتاب های مفهومی قلم چی : البته فکر کنم این مجموعه دیگه چاپ نمیشه ولی من به شخصه خیلی خیلی استفاده کردم ازشون و اگه بتونید پیداشون کنید عالی هستن … فصل به فصل هم تدریس شده برای همین به نظرم کمک شایانی بهتون می کنه!

۳- فاگوزیست :  بچه ها بخوام رک راجع به این کتاب باهاتون صحبت کنم کتاب خوبی هست و تونسته دانش آموزا رو راضی کنه و مطالب رو با توضیح زیاد بیان میکنه. اگه وقت کافی برای مطالعه دارید میتونه جز منابع شما باشه.

۴- زیست شناسی در یک نگاه : این کتاب هم برای قلم چی هستش و فکر کنم چاپ نمیشه … سال ۹۴ مولفش دکتر فرهادیان بود و کتاب جالبی هم از آب دراومده بود ولی بعدش جالب بود برام که صحبتی ازش به میون نمیومد! هم از نظر محتوایی و هم از نظر گرافیکی!

۵- زیست شناسی تصویری قلم چی : دیگه نباید از ارزش شکل ها تو زیست صحبت کنم دیگه؟! خلاصه اینکه اگه میخواید شکل های کتاب رو قورت بدید باید یا خودتون برید دنبال توضیحات این شکل ها یا اینکه اون توضیحات رو از توی کتاب زیست شناسی تصویری پیداش کنید! J

۶- زیست شناسی خلاصه مهر و ماه ( زیست در یک نگاه یا سیب مهر و ماه هم بهش میگن! ) : راستش این کتاب هم یکی از کتب مورد علاقم بود و خیلی ازش استفاده کرد هم حجم کمی به نسبت داره هم مطالبی که داره میگه خوب و مفید هستن!

۷- مجموعه کتاب های لقمه مهر و ماه : این مجموعه هم واقعا خوبن … تو جیبم جا میشن و باعث میشه زمان های بیکاریتون ازشون بتونید به راحتی استفاده کنید! مخصوصا قیدنامه ش رو به شدت توصیه می کنم!

۱- زبان انگلیسی جامع مبتکران : کتاب به نسبت خوبی برای گرامر و واژگان هستش ، ریدینگ های خوبی هم داره اما اینو همیشه یادتون باشه کتب تست خالص باید برای بخش ریدینگ و کلوز تهیه بشه ولی برای کسانی میخوان سطح خوبی از زبان رو تجربه کنن این کتاب توصیه میشه!

۲- زبان انگلیسی جامع شبقره : این کتاب هم بسیار کتاب خوب و با ارزشی برای کنکور هستش ولی سطح تست ها کمی استاندارد تر و پایین تر از کتاب مبتکران طراحی شده و برای دانش آموزان مبتدی تر این کتاب توصیه میشه!

۳- زبان انگلیسی جامع گاج(نقره ای) : راستش این کتاب هم وجود داره تو بحث کنکور ولی خب خیلی توصیش نمی کنم چون هم تیپ بندی و سطح تست هاش به نسبت مبتکران و شبقره ضعیف تره و هم از نظر دسته بندی خیلی قوی عمل نکرده!

۴- تمرکز روی لغات گاج(word focus) : این کتاب بلاشک بهترین کتاب برای مطالعه لغت زبان هستش … برای همین من صرفا همین کتاب رو معرفی می کنم … تقریبا با اطمینان میشه گفت هیچ ایرادی به این کتاب وارد نیست و در کلام مه . لغات رو تو دو بخش “سطر به سطر” (خط به خط کتاب درسی بررسی میشه) و “تمرکز بر لغات” ( هر کلمه مفصل به همراه مثال از کتاب درسی و همچنین خارج کتاب درسی توضیح داده میشه) توضیح میده و برای همین دانش آموز کاملا و عمیقا کلمات مهم رو درک می کنه!

۵- درک مطلب به زبان ساده مبتکران : این کتاب مخصوص بخش کلوز و ریدینگ نوشته شده و برای دانش آموزانی که ریدینگ ضعیفی دارند توصیه اکید میشه که با این کتاب شروع کنند ولی اگه ریدینگ قوی تری دارید و برای تکمیل توانایی هاتون میخواید ازش کتاب استفاده کنید بهتره از کتاب بعدی که معرفی می کنم استفاده شه!

۶- ۱۲۰متن تالیفی شبقره : این کتاب به نسبت سطح بالاتری از ریدینگ و کلوز توی خودش گنجونده و دانش آموزایی که سطح اول آمادگی رو برای این بخش با کتاب بالا یا آموزشگاه کسب کردند بهتره از این کتاب استفاده کنن!

بهترین منابع کنکور ۹۷ – زمین شناسی :

زمین شناسی جامع مهر و ماه : من معمولا به کسی توصیه نمی کنم این درس رو بزنه ( حتی بچه هایی که میخوان داروسازی قبول شن) ولی اگه خواستید کتابی برای خوندن ب می تونید از کتاب جامع مهر و ماه استفاده کنید.

بهترین منابع کنکور ۹۷ – ریاضی :

والا تو این درس تا دلتون بخواد کتاب هست برای انواع سلیقه های مختلف… راستشو بگم خیلی هم تو محتوا و این حرفا فرقی باهم ندارن فقط این قضیه که کدومش برای چه کسی بهتر هستش به سطح دانش آموزا و سلیقه خوندنشون برمیگرده :

۱- ریاضی جامع گاج (نقره ای) : کتاب خوبیه و درسنامه های خوب و جامعی هم داره اما خب سطح تست ها نیاز به داره برای قوی شدن! فقط برای دانش آموزایی که حوصله زیادی دارن توصیه میشه!

۲- ریاضی جامع خیلی سبز : این هم کتاب خوبیه ولی درسنامش به خوبی گاج نیست و تست هاش هم ساده تر هستش به نسبت باقی کتب … برای همین من معمولا به دانش آموزای ضعیف ترم این کتاب رو معرفی می کنم.

۳- ریاضی آبی قلم چی : کتابی با درسنامه های خلاصه عالی برای مرور و تست های عالی تر برای ” تکمیل و تثبیت ” مباحث … شاید بگید چرا تکمیل مباحث … چون راستشو بخواید سطح تست های این کتاب عجیب غریبه و بعضیاش خیلی آب خوردن و بعضیا هم خیلی سخت هستن ولی در مجموع کتاب خیلی خوبیه!

۴- ریاضی جامع مهر و ماه : این کتاب تست های خیلی زیادی داره ولی خب عملا تست هاش طبق معمول باقی کتب کپی شده هستن! ولی باز هم به کسایی که حوصله زیاد و وقت کافی برای خوندن این کتاب رو دارم خوندشو توصیه می کنم!

ارائه انواع کتاب کتاب ,خیلی ,زبان ,زیست ,استفاده ,همین ,برای همین ,زیست شناسی ,استفاده کنید ,کتاب درسی ,دانش آموزا ,بهترین منابع کنکور ,زیست شناسی تصویری منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

فروش انواع نژاد سگ و گربه elme2020 مهرپردازش آذر فلز پایون فروش کنکوراسان است-آفبا-ونوس- حرف اخر-پژوهندگان-پرواز-مخدومی دانلود کلیپ جدید